Lato w ciężarówce – jak przetrwać?

Niektórzy cieszą się z nadchodzących wakacji. Temperatury rosną, zbliża się czas urlopowy. Dla kierowców może to jednak być czas niezbyt przyjemny. Pomimo dobrych warunków na drodze przejazdy mogą być utrudnione przede wszystkim przez remonty. Innym problemem są oczywiście upały, które dają się we znaki, zwłaszcza kierowcom przemierzającym trasy na południu Europy. Najgorsze mogą być pauzy w ciągu dnia i spanie w czasie upałów. Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą ułatwić kierowcom przetrwanie tego trudnego okresu w roku.

Sama klimatyzacja zapewni nam komfort w trakcie podróży. Warto jednak unikać wysokiej różnicy temperatur, więc jeśli wiemy, że za kilkanaście minut będziemy musieli opuścić ciężarówkę, warto stopniowo zmniejszać klimatyzację, by przyzwyczajać organizm do wyższej temperatury. Może pozwolić nam to uniknąć niejednej choroby.
Ważną kwestią jest również regularne nawadnianie organizmu. Trzeba pamiętać o tym w ciągu całego roku, ale lato jest czasem szczególnym, w którym należy z dużą troską dbać o to, by się nie odwodnić. Jeśli zapominamy o regularnym piciu wody, możemy zainstalować jedną z wielu dostępnych aplikacji na smartfon, która będzie nam o tym przypominać co jakiś czas. Dobre nawodnienie poprawi nasze samopoczucie i pozytywnie wpłynie na koncentrację.

W lecie warto również pamiętać o odpowiedniej, lekkostrawnej diecie. Odpowiednie odżywianie zapewni nam energię niezbędną do przemierzania trasy, a dobre jego zbalansowanie będzie zapobiegać problemom żołądkowym. Podstawą powinny być warzywa i owoce. Wszelkie fast-foody należy omijać szerokim łukiem. W połączeniu z wysokimi temperaturami taki obiad może wywoływać senność. Warto jak najczęściej decydować się na jedzenie ryb. Jeśli jest taka możliwość, lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje, co będzie zapobiegać poczuciu ciężkości, szczególnie uciążliwemu w czasie wysokich temperatur.

Trzeba również przypomnieć o tym, że należy w tym czasie zwracać baczną uwagę na higienę osobistą. Regularny prysznic jest obowiązkowy. Dobrze będzie on działał również na orzeźwienie organizmu, pozwoli się odprężyć i poprawi koncentrację w czasie jazdy. Szybki, zimny prysznic będzie idealny w czasie wysokich temperatur.
Najgorszą próbą dla kierowców jest „kręcenie pauzy” w upale. Spanie w takich warunkach może skończyć się udarem. Do najpopularniejszych w ostatnich latach rozwiązań należy montowanie dodatkowej klimatyzacji postojowej. Dzięki temu nocowanie w kabinie nie jest tak uciążliwe i pozwala zregenerować siły, by pracować następnego dnia. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Wtedy wielu kierowców decyduje się na pozostawienie ciężarówki z uruchomionym motorem, by funkcjonowała klimatyzacja pojazdu. Odpowiedzialnym za stworzenie właściwych warunków pracy jest pracodawca. Może warto więc w szczególnie uciążliwym okresie zgłaszać swoje problemy. Być może uda się wynegocjować zwrot kosztów za nocleg w klimatyzowanym pomieszczeniu poza kabiną ciężarówki. Nieodpowiednia ilość snu w upały może być szczególnym zagrożeniem dla kierowców i innych uczestników ruchu, dlatego należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *